Praca za zachodnią granicą
Polacy to jedna z najliczniejszych mniejszości zamieszkujących Niemcy. Mieszka tam już prawie 800 tysięcy naszych obywateli. Już od lat 90. ubiegłego wieku praca za zachodnią granicą znajdowała się w centrum zainteresowań. Po wejściu Polski do UE jak również otwarciu niemieckiego rynku pracy, sytuacja zmieniła się diametralnie. Dzisiaj, żeby podjąć legalną pracę w Niemczech, nie trzeba załatwiać zbyt wielu formalności czy spełniać licznych warunków. Ponadto dobrą pracę można zdobyć nawet bez znajomości języka. Niemcy cenią polskich pracowników i chętnie ich zatrudniają. Jak wygląda praca w Niemczech i o czym warto pamiętać decydując się na wyjazd?
Informacje praktyczne
Chcąc podjąć pracę u naszego zachodniego sąsiada musimy pamiętać o spełnieniu kilku niezbędnych formalności. Podstawą naszego zatrudnienia jest zawsze pisemna umowa o pracę. Każdy pracownik ma prawo do umowy oraz otrzymania najniższego miesięcznego wynagrodzenia. Do niezbędnych formalności, które będziemy musieli załatwić należą również: wynajem mieszkania – także na podstawie umowy (tzw. zaświadczenie o miejscu zamieszkania) ponieważ bez niej nie zameldujemy się w urzędzie meldunkowym. W ciągu najpóźniej 14 dni od przyjazdu do Niemiec musimy zameldować się we właściwym urzędzie meldunkowym. Tam będziemy potrzebować wspomnianej już umowy. Następnie musimy wybrać właściwą kasę chorych i się w niej zarejestrować ponieważ mając legalną pracę mamy także prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Obejmuje ono również pozostałych członków naszej rodziny jeżeli przyjechali z nami do Niemiec. Kolejnym krokiem będzie założenie konta w banku – to na nie otrzymywać będziemy wynagrodzenie. We właściwym urzędzie skarbowym natomiast wybieramy klasę podatkową i uzyskujemy zaświadczenie w sprawie karty podatkowej. Chcąc otrzymać zasiłki (np. na dzieci) będziemy musieli złożyć wniosek w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zamieszkania.
Jaką pracę można wykonywać
Możliwości wykonywania pracy w Niemczech są niemal nieograniczone. Praca w Niemczech to nie tylko opieka nad osobami starszymi, z czym często jest kojarzona. Praktycznie każdy pracownik może tam znaleźć zatrudnienie dla siebie. Do najbardziej poszukiwanych zawodów należą: informatycy, programiści, elektrycy, ekonomiści i specjaliści od zarządzania, pracownicy obsługi klienta, pracownicy produkcji i budownictwa, architekci czy pracownicy sektora handlu i usług.
Najnowsze komentarze