Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 10, 2019 in Zdrowie |

Przyczyny nadmiernej potliwości

Przyczyny nadmiernej potliwości

Twarz zlana potem, plamy pod pachami czy wilgotne dłonie to dolegliwości, na które skarży się bardzo wiele osób. Potrafią one skutecznie obniżyć nasz życiowy komfort, zmniejszyć pewność siebie, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do zaburzeń samooceny. Jak poradzić sobie z przykrym i częstym problemem, jakim jest nadmierna potliwość?

 

Wzmożone pocenie się może być objawem rozmaitych chorób. Infekcji powiązanych z gorączką, cukrzycy, nadczynności tarczycy czy nawet nowotworów krwi lub zawału mięśnia sercowego. Pocenie się może mieć także podłoże neurologiczne. Dlatego gdy zaobserwujesz u siebie i inne, podejrzane dolegliwości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Otyłość bardzo często powiązana jest z nadmierną potliwością z powodu szybszego przegrzewania się organizmu. Także kobiety w okresie menopauzy często skarżą się na uderzenia gorąca i fale zimnych potów. Jeśli nadmierne wydzielanie potu dotyka nas przede wszystkim podczas snu, prawdopodobnie jest to sygnał o chorobie. Bardzo często skarżymy się na potliwość twarzy.

 

Uważa się, że nadmierna potliwość głowy, pot spływający po skroniach i inne objawy tego typu najczęściej mają podłoże psychologiczne i są związane na przykład z nadmiernym stresem. Oprócz odwiedzin u lekarza, pomocą w walce z obfitym poceniem mogą być różnego rodzaju zasypki i kremy, oparte między innymi o chlorek glinu. Możemy również skorzystać z miejscowych antyperspirantów, blokerów gruczołów potowych, żeli pod prysznic. Dostępne są również rozmaite preparaty do stosowania doustnego, stanowiące specjalny kompleks ziół i minerałów (na przykład skrzypu, szałwii, cynku czy glinu), hamujące wydzielanie potu. A codzienna profilaktyka nadmiernej potliwości polega przede wszystkim na odpowiedniej diecie i dbaniu o wagę, higienie osobistej i stosowaniu odpowiednich kosmetyków oraz suplementów diety.