Pracuj u naszych sąsiadów
Niemcy to jeden z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez naszych rodaków w celach zawodowych. Wysokie zarobki, otwarty rynek pracy i niewiele formalności sprawiają, że Polacy chętnie chcą pracować właśnie w tym kraju. Jakie dokumenty będą nam potrzebne do podjęcia praca Niemcy? Ile możemy zarobić pracując u naszych zachodnich sąsiadów?
Formalności przy załatwianiu pracy
Szukając pracy w Niemczech warto skorzystać z usług licencjonowanej agencji zatrudnienia. Na rynku jest ich wiele, zawsze jednak należy wcześniej sprawdzić czy dana agencja jest zarejestrowana, wpisana do rejestru KRS oraz jakie posiada opinie. W przypadku korzystania z niezarejestrowanych pośredników narażamy się na niebezpieczeństwo utraty środków finansowych lub to, że oferowane zatrudnienie nie będzie legalne. Tylko legalna praca na podstawie umowy jest gwarancją stałego zatrudnienia, regularnej wypłaty wynagrodzenia w co najmniej minimalnej kwocie oraz uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku pracy nielegalnej pracownik nie może liczyć na wymienione zyski zaś w razie wypadku naraża się na poważne problemy (koszty leczenia i hospitalizacji mogą być bardzo wysokie). Również stały, niezarejestrowany pobyt może być nielegalny. Każdy pracownik ma prawo do umowy o pracę w formie pisemnej. Ponadto konieczne będą również dokumenty takie jak umowa wynajmu mieszkania (pokoju) i na podstawie tego zameldowanie we właściwym urzędzie meldunkowym. Trzeba pamiętać o założeniu konta bankowego w lokalnym banku i o wyborze kasy chorych do ubezpieczenia zdrowotnego. Ponadto w miejscowym urzędzie skarbowym wybieramy klasę podatkową i uzyskujemy zaświadczenie o karcie podatkowej. W przypadku przyjazdu do Niemiec z rodziną możemy skorzystać z bogatego systemu zasiłków zaś ubezpieczenie zdrowotne obejmie również członków naszej rodziny.
Przykładowe zarobki
Na jakie zarobki możemy liczyć przy praca Niemcy? Rozpiętość jest tutaj bardzo duża. Najwięcej zarabiają lekarze, ich średnie miesięczne wynagrodzenie to nawet 10 tysięcy euro. W branży finansowej średnie zarobki przekraczają 5 tysięcy euro zaś w branży energetycznej oscylują wokół 5 tysięcy. W produkcji średnia pensja to nieco ponad 4 tysiące euro, zaś w sektorze usług – 3,8 tys. euro. Nieco mniej, bo 3,4 tys. euro wynosi średnie miesięczne wynagrodzenie w budownictwie. W transporcie możemy liczyć na 3 tysiące euro miesięcznej pensji. W branży hotelarskiej i gastronomicznej będzie to 2,4 tys. euro. Na podobne zarobki mogą liczyć kucharze i kasjerzy zaś w przypadku fryzjerów będzie to ok. 2 tysiące euro miesięcznie.
Najnowsze komentarze