Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 2, 2019 in Zdrowie |

Prosty i skuteczny sposób na rzucenie palenia

Prosty i skuteczny sposób na rzucenie palenia

Problemy z wchodzeniem po schodach i zadyszka. Suchy kaszel, odkrztuszanie i nieprzyjemny posmak w ustach. Śmierdzące ubrania, kruche włosy i pożółkłe paznokcie. A później to, co już chyba wszyscy wiedzą, patrząc na zdjęcia na opakowaniach papierosów – nowotwory, miażdżyca czy problemy ze sprawnością seksualną. Gdy spojrzymy na szeroką listę negatywnych skutków palenia, oczywistym wydaje się pytanie – dlaczego w ogóle ludzie palą? I tak samo jasne staje się, że najlepiej jak najprędzej rzucić palenie.

Nie jest to jednak takie proste, co dobrze wie każdy palacz. Występująca w tytoniu nikotyna uzależnia tak mocno, że wydaje się, że nie sposób uwolnić się od konieczności „pójścia zapalić”. Wynika to z faktu niezwykle silnego oddziaływania tego alkaloidu na receptory autonomicznego układu nerwowego. Na szczęście, istnieje substancja, dzięki której w szybki i sprawny sposób możemy „oszukać” nasz układ nerwowy, a co za tym idzie – uwolnić się od uzależnienia od papierosów.

Cytyzyna, bo o niej mowa, alkaloid występujący w złotokapie złocistym i pozyskiwany z jego nasion, jest od pewnego czasu z powodzeniem stosowany w terapii uzależnienia od nikotyny. Niewielkie dawki cytyzyny, przyjmowane przez okres od około tygodnia do około trzech tygodni, wydatnie pomagają odzwyczaić organizm od potrzeby zapalenia. Cytyzyna, łącząc się z tymi samymi co nikotyna receptorami, a zarazem nie uzależniając, stanowi świetny substytut nikotyny, dzięki któremu przestajemy odczuwać charakterystyczny „głód nikotynowy”.

Preparaty zawierające cytyzynę są dostępne w każdej aptece, więc rozpoczęcie krótkiej i skutecznej terapii, dzięki której rzucimy palenie, nie stanowi żadnego problemu. Pamiętajmy jednak, by koniecznie stosować się do zaleceń zawartych w ulotce, najlepiej zarazem konsultując sposób i częstotliwość przyjmowania cytyzyny z farmaceutą.