Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 22, 2021 in Zdrowie |

Europejski dzień śniadania.

Europejski dzień śniadania.

Śniadanie jest uważane za najważniejszy posiłek z pośród wszystkich, które spożywamy w ciągu całego dnia. Nie bez powodu, mówi się, że najzdrowiej jest rozpoczynać dzień od dobrego śniadania. A jeszcze lepiej od szklanki wody z cytryną.
Dietetycy są zgodni co do tego, że 25% dziennej racji żywieniowej powinno przypadać właśnie na śniadanie. Co do jego składu już zdania są podzielone. W doborze menu duże znaczenie mają także preferencje smakowe. Idealne śniadanie powinno składać się z pełnowartościowych węglowodanów, warzyw z dodatkiem białka i tłuszczów. W te wymagania idealnie wpisują się wszystkie owsianki, jaglanki, i tym podobne płatki przygotowywane z dodatkiem mleka roślinnego lub produktów mlecznych, z dodatkiem owoców. Jeżeli jednak lepiej czujesz się po zjedzeniu jajecznicy z warzywami i kromka chleba pełnoziarnistego to nie rezygnuj z takiego menu.

Idealne śniadanie

  • Pierwszy posiłek powinien być ciepły, szczególnie w sezonie jesienno – zimowym.
  • Jego skład powinien być urozmaicony i zawierać składniki pełnowartościowe, świeże i zdrowe.
  • Równie ważne co produkty stałe są płyny, które spożywamy do śniadania.
  • Ilość pożywienia musi być wystarczająca. Nie wskazane jest przejadanie się, ale nie powinniśmy także być głodni tuż po śniadaniu.
  • Posiłek powinien być spożywany w spokoju, w miłej atmosferze
  • Śniadanie musi być smaczne.

Dzień rozpoczęty od smacznego i zdrowego śniadania, jest podstawą zdrowego i szczęśliwego życia. Jak słusznie powiedział dawno temu Hipokrates; “Jesteś tym, co jesz.” Jakość życia w dużej mierze zależy od posiłków, które spożywamy. Podobnie nasze zdrowie, potrzebuje pożywienia dobrej jakości aby nasz organizm nie chorował i mógł zdrowo funkcjonować. Nie zależnie od wyboru menu najważniejsze jest aby nie zapominać o śniadaniu. O czym przypominać ma nam wszystkim Europejski Dzień Śniadania, który obchodzimy 24 kwietnia. W tym roku to święto wypada w weekend, to dobra okazja aby wykorzystać sobotni poranek na przygotowanie czegoś wyjątkowego.