Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 11, 2020 in Zdrowie |

Sprawdź swój miód i miej pewność, że jesz ten prawdziwy

Sprawdź swój miód i miej pewność, że jesz ten prawdziwy

Kto nie chciałby w zimowy, długi i chłodny wieczór, usiąść w wygodnym fotelu, przykryć się kocem i wybić gorący kubek herbaty z miodem i cytryną? Chyba każdy lubi taką chwilę dla siebie. Jednak nie zawsze będzie to dla nas takie zdrowe.
Wszystko zależy bowiem od miodu, jaki weźmiemy. Na rynku dostępne są bowiem miody naturalne, czyli te dobre, zdrowe, pełne wartości odżywczych i sztuczne. Sztuczne zaś w skrócie to mieszanka wody, cukru, barwników i aromatów. Oczywiście sztucznych, więc gdzie tu jakiekolwiek wartości odżywcze, czy coś zdrowego? Nigdzie.
Jak sprawdzić, z jakim miodem mamy do czynienia? Jakie są proste sposoby na sprawdzenie miodu?

Sposób 1 – Powąchaj

To najprostszy sposób na wykrycie sztucznego miodu. Prawdziwy pachnie bowiem kwiatami, ulem i ma zapach miodny, po prostu. Sztuczne miody zaś jako, że to głównie cukier, pachną jak cukier i sztuczne aromaty. Nie mają w sobie nic z zapachu prawdziwego miodu.

Sposób 2 – Krystalizacja

Jeśli na półce widzisz miód, w którym tworzą się kryształki, lub od spodu ma już bardziej zwartą strukturę to jak najbardziej dobry znak. Tylko naturalne miody poddają się procesowi krystalizacji. Sztuczne miody mogą stać nawet dwa lata w słoiku i nie zaczną się tworzyć choćby najmniejsze kryształki. To zły znak, który powinien skreślić dany miód z twojego jadłospisu na zawsze.

Sposób 3 – Ściekanie

Krystalizacja trochę trwa – w przypadku niektórych miodów nawet do jednego roku. Jaki jest szybszy sposób na sprawdzenie takich rzeczy? Ściekanie. Weź na łyżeczkę miód i lej go na talerzyk. Jeśli będzie równomiernie ściekać, tworząc na talerzu stożek, to jest prawdziwy miód.
Jeśli rozleje się po całym talerzu, to jest sztuczny twór z cukru i wody.

Sposób 4 – Rozpuszczanie

Ten test również jest bardzo prosty i szybki. Wystarczy szklanka zimnej wody i łyżeczka miodu. Obserwuj jak miód się rozpuszcza. Jeśli robi to nierównomiernie i tworzy smugi, to jest prawdziwy miód. Jeśli rozpuści się bardzo szybko, bez żadnych smug, to jest on sztuczny.