Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 2, 2019 in Zdrowie |

Dwie metody łatwego połykania leku.

Dwie metody łatwego połykania leku.

Kiedy cierpisz na problemy z połykaniem (znane również jako dysfagia) i musisz przyjmować leki – jak to ma miejsce w przypadku wielu seniorów – nigdy nie jest to łatwe. A czasem nawet prowadzi do złego stosowania się do leczenia. Istnieje kilka rozwiązań, aby tego uniknąć.

Dwie techniki połykania tabletki lub kapsułki.

W badaniu opublikowanym w 2014 r. badacze stwierdzili, że dwie techniki są skuteczne i powinny być systematycznie zalecane: 60% uczestników ma mniejsze trudności z przełykaniem leczenia metodą “butelkową”, a 90% metodą “pochyloną”. W szczegółach:

Pierwsza, zwana “butelką”, jest wskazana do łatwiejszego połknięcia tabletki. Polega on na nałożeniu leku na język i szczelnym zamknięciu ust wokół szyjki butelki z wodą. Następnie wystarczy połknąć łyk wody, aby powietrze nie dostało się do butelki.
Druga to pochylenie się do przodu. Nazywana również “pochyloną”, musi być używana jako kapsułka (lżejsza od tabletki): polega po prostu na umieszczeniu tabletki na języku, wzięciu łyka wody i połknięciu całości z głową lekko pochyloną w dół. Lekarstwo w tej pozycji będzie na powierzchni, więc pójdzie prosto do tyłu i łatwiej je połkniesz.”

Właściwe zachowanie, gdy masz problem z połykaniem.

Jeśli masz problemy z przełykaniem, porozmawiaj z lekarzem: niektóre leki mogą być irytujące. Przyjmowanie ich może być również ułatwione poprzez pokrycie ich jogurtem lub sokiem owocowym. Lepka konsystencja często sprawia, że są one łatwiejsze do przyjęcia.
Wreszcie, aby uniknąć niewłaściwej drogi, radzimy starszymosobom, aby zawsze połykali (czy to do picia czy do jedzenia) z głową lekko pochyloną do przodu (nigdy do tyłu!). Ta pozycja otwiera przewód pokarmowy i zamyka ten, który przechodzi do płuc.