Zgierz

W 1926 r. ówczesne władze miejskie otrzymały ofertę na kwotę 230 tys. zł od amerykańskiego koncernu Ulen & Co., realizującego wiele in...westycji w Polsce i innych krajach Europy Środkowej. Zgierski Magistrat na czele z burmistrzem Janem Świerczem zdecydował się na wybudowanie łaźni miejskiej.

Budynek został zaprojektowany w 1926 r. przez W. Horodeckiego i F. Michalskiego. Była to wówczas druga kryta pływalnia w Polsce! Nowoczesna infrastruktura obejmowała m.in. sale kąpielowe z 16 wannami i 15 natryskami, łaźnię parową - rosyjską, łaźnię suchą - rzymską, gabinet masażu, taras do kąpieli słonecznych, a nawet specjalną łaźnię dla psów. Pomyślano także o miejscach na działalność usługową: magiel i prasowalnię, suszarnię i zakład fryzjerski. Budynek wyposażono w centralne ogrzewanie, wydajną wentylację, lokalną kanalizację i windę.

Planowane na Boże Narodzenie 1928 r. otwarcie opóźniło się z powodu prac malarskich. W efekcie łaźnię oddano do użytku 5 lutego 1929 r. Budynek był prawdziwą chlubą miasta, korzystały z niego dziesiątki tysięcy zgierzan i zgierzanek, a na basenie odbywały się zawody pływackie rangi ogólnopolskiej.

Budynek łażni po wybudowaniu.

 

Zajęcia w Łaźni Miejskiej w Zgierzu w okresie międzywojennym (grupa męska)

 

Zajęcia w Łaźni Miejskiej w Zgierzu-w okresie międzywojennym (grupa damska)

 

 

Mistrzostwa Polski w Pływaniu-Poznań 1948

 

Budynek Łaźni Miejskiej w Zgierzu przy ul. Łęczyckiej w chwili obecnej

 

Współczesne wnętrze basenu Łaźni Miejskiej w Zgierzu

 

Współczesne wnętrze basenu Łaźni Miejskiej w Zgierzu